"Az, hogy bekapcsolod, és Működik, nem jelenti azt, hogy hibátlan!"®           "A Számítógép füsttel működik. Ha az kijön belőle, mindennek vége!"           "Az elmélet, és a gyakorlat között elméletileg nincsen különbség, gyakorlatilag van"           "hacker gondolkodás: ha pingre ugat a kutya, nem matatsz a zárral."

2013. március 10., vasárnap

HDD - a rendszer állítása szerint formázni kell...

HELP kérés érkezett:
"Szia Attila!
Kellene egy kis segítség. Van egy 1T külső vinyóm és azt írja ki hogy formázni kell. Hogyan állítsam helyre?
...
előre is kösz.üdv.x.y."

Elsőre azt mondom, hogy Windows alatt a legjobb nem bekapcsolni, amíg nem tudunk róla többet!
Kicsit több infó kellene.
Látható a Fájlrendszer? Melyik operációs rendszer jelenti ezt? Vagy program?
Milyen fájlrendszer, mely verziója?

Pl.: Fat32, NTFS? Xp-s? Vista-s? Win7-es? Win8-as? Egyéb?
Ezek mind nagyon fontos tényezők.

Gyorsan feltenném a HD Sentinelt és a rendszer teljes felállása után csatlakoztatva az USB-t (Belső meghajtó esetén is kivenném, és külső USB-s csatolóról megnézetném a HDD-t.) hogy fizikai hiba van-e, vagy csak a drága MS megint nem bírja kezelni a saját fájlrendszerét!
(Amint azt megszokhattuk!)
Nem mellesleg legsűrűbben torrentezésnél találkozom ezzel a jelenséggel, illetve olyan File kezelők használatakor, amiknél a Windows belső fájlkezelőjétől eltérően működnek.
"A Windows operációs rendszerben a fájlnév 256 karakter hosszúságú lehet. Tartalmazhat UNICODE karaktereket (pl. ékezetes betűk), szóközöket, felkiáltójelet, s több pontot is. Több pontot tartalmazó fájlazonosító esetén az utolsó pontot követő karakterlánc lesz a fájlkiterjesztés.
Pl.: elso.masodik.harmadik esetén a kiterjesztés a „harmadik” karakterlánc.
A következő karakterek egyike sem használható fájlnévben: \/ ? : * " > < |
  A Windows rendszerben egy elérési út legfeljebb 260 karakterből állhat."


Tehát a torrent pl erőszakosan letölt egy adott mappába, miközben amit töltünk és ahová töltjük (az elérési út) meghaladja ezeklet a korlátokat.
Egyéb fájlkezelőkkel ugyanez a helyzet.
Azonban nem a Windows-unknál van az irányítás! - Így tehát a fájlok/mappák létrejönnek, függetlenül a nevük és elérési útvonaluk hosszától!


"Az NTFS-en belül minden fájlokkal kapcsolatos információt (fájlnév, létrehozás dátuma, hozzáférési jogok, tartalom) metaadatként tárolnak."
(Forrás: http://fay.sopron.hu/info/tetelek/12.pdf - 12. Tétel)  


Ha nagyon sok ilyen fájlt hozunk létre, és ezt nagyméretű meghajtón tesszük, akkor az történik, hogy gyakorlatilag betelik a fájlrendszer tárolója, nem tudja többé eltárolni, milyen adatunk hol helyezkedik el, így nem képes hibátlanul kezelni sem, és előfordulhat, hogy nekiáll felülírni egyes adatainkat.
Tehát összekuszálja az adatokat, használhatatlanná is teheti őket. (Megjegyezném, hogy a fájlrendszer metaadat tárolójának megtelte után a még szabadon maradt területekről beszélünk, nem az egész meghajtónkról.)
Ha szerencsénk van, akkor csak akkor, amikor már a kapacitás vége felé járunk, különben igen sok adatunk sérülhet meg.
Érdekesség, hogy többször találkoztam azzal, hogy ugyan az MS különböző verziói és azok beépített fájlkezelői nem támogatták a saját fájlrendszerüket, más rendszer alól az tökéletesen olvasható volt, és lementhető.
Közérthető nyelven, a laikusoknak:
Van egy könyvtáram, amiben nagyon sok hosszú című könyvet szeretnék eltárolni. A listát tartalmazó könyvbe elkezdem felírni: szerző, a könyv címe, egyéb adatok a műről és hogy a könyvtár mely polcának mely szintjén, mely rekeszében található. Ezzel a sok adattal hamarabb megtelik a listám, mint a polcok, de azért én rámolom a polcokra tovább a könyveket. Ha nem tudom feljegyezni, hogy mi, hol van, nos akkor nem is fogom megtalálni.
Sajnos az életben könnyeben azonosítom a könyvet keresgéléssel, mint az adatokat a meghajtómon.
Ott egységnyi "darabokban" tárolja, mintha a könyveket laponként tárolnánk, egy-egy lapot felül is írhatunk más lapokkal...
Ugyan ez a munka elvégezhető, de rendkívül sok időt igényel és magas a hibák lehetősége is.
Tehát nem minden "könyvünk" állítható helyre, található meg maradéktalanul.


Így a tanácsom a következő:

Amennyiben a fájlrendszer MS alatt nem olvasható és a HD Sentinel szerint nem sérült a meghajtónk, így valószínűsíthető, hogy "csak" a fájlrendszerünk sérült meg.
Ebben az esetben ajánlom használni azt a "Boot-Cd"-t/"Boot-DVD"-t (korábbi munkáimnál már használtam). Ez a Slax Boot Cd/DVD olyan verziója volt, amibe az NTFS támogatás bele volt építve.
De a Hirens-Boot Cd-ken (DVD-ken) is találhatunk nekünk megfelelő programokat.

Előre bocsátanám, hogy ha csak kicsit is fontosak számunkra az adataink, akkor nem érdekes, hogy mit gondolunk magunkról, mennyire értünk a számítástechnikához, semmiképpen ne próbáljuk meg magunk helyreállítani a hibát. Azzal menthetetlenül felül is írhatjuk a fontos fájljainkat!
Utána már csak olyan költséges lehetőségeink maradnak, mint a profi "Kürt Kft".

És akkor most jön egy igazán rossz hír!


Ha nem akarjuk bukni az adatainkat, akkor kell egy ugyanolyan méretű, vagy nagyobb meghajtó, teljesen üresen, amire átmásolhatjuk az adatainkat.
Természetesen nem egy az egyben, hanem most már okosabban, odafigyelve a fent vázolt hibákra.
Például mélyebb szintű mappákból a gyökérmappába másolva és utána tömörítve. (Mivel a tömörítő sem feltétlenül szereti a túl hosszú elérési utakat.)
Ha sok kicsi apró fájlunk van, akkor amit ritkán használunk, azt tömöríthetjük.  Így akár sok ezer vagy még több név és elérési út  helyett csak egyszer tárolódik el a fájlrendszerben.


Konklúzió és Tanácsok, hogy elkerülhessük ezeket a helyzeteket:
  • Adattárolásra használt HDD-nk semmiképpen ne tartalmazzon egyben 1 db partíciót!
  • A fontosabb adatainkat akár többször is mentsük el, egy példányt nyugodtan tömörítve, és ha olyan is van, amit rendszeresen "használni" akarunk, akkor egyet kibontva!
  • Ha sok olyan adatunk van, amit szeretnénk megőrizni, de nagy valószínűséggel soha nem lesz rá szükségünk, vagy csak 5-10 évente, akkor nyugodtan töröljük. Vagy legalább mindenképpen tömörítve tároljuk! (Ezek a tömörített fájlok a Cd - DVD méretet ne haladják meg!) Így a fájlok mennyisége és az elérési útvonalak mennyisége drasztikusan csökken, amit a fájlrendszernek tárolnia kell.
  • Ezen a meghajtón ne torrentezzünk! :)
  • Végül egy általános tanács, amit mindig elmondok: rendszeresen ellenőriztessük adattárolónk állapotát a H.D. Sentinellel! (Vagy a gyártó megfelelő teszt programjával, de a H.D. Sentinel megbízhatóbb és professzionálisabb.)

Amennyiben tetszett a bejegyzés és szeretnél még sok hasznos Cikket, kérlek támogass egy Neked tetsző összeggel az alábbiak valamelyikén:


Forint:



Euró:







(Téma: Adatok elszállása - adat helyreállítás - HDD - a rendszer állítása szerint formázni kell... - a rendszer szerint - a windows szerint formázni kell)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése