"Az, hogy bekapcsolod, és Működik, nem jelenti azt, hogy hibátlan!"®           "A Számítógép füsttel működik. Ha az kijön belőle, mindennek vége!"           "Az elmélet, és a gyakorlat között elméletileg nincsen különbség, gyakorlatilag van"           "hacker gondolkodás: ha pingre ugat a kutya, nem matatsz a zárral."

2011. december 27., kedd

A Windows Xp Frissítése - Új

Megváltozott, a leírás alkalmas a régi is, csak annyi a különbség, hogy az eredetiség ellenőrzéseket most már le kell futtatni. Ha nem, akkor a rendszer nem tölt le minden frissítést, így nem lesz a rendszerünk naprakész. Tehát annyi a változás, hogy sajnos rá kell engedni, ha megbukik - ha nem!

A régi bejegyzés, a nyitással együtt elérhető itt: http://lordathis.blogspot.com/2010/08/windowsxp-frissitgetese.html

2011. augusztus 4., csütörtök

Kompatibilis Telepítési mód Win7-re, és Vista-ra

Páran kérdezték, hogy mit tudnak tenni, ha egy-egy eszközt nem ismer fel a rendszerük, (Főleg Win7-es kérdés, de néha Vista is) és nincsen hozzá letölthető Driver sem. Tehát az új rendszer által a számítógép valamely része nem támogatott.

Esetleg korábban megvett jogtiszta programjuk nem indul el/nem telepíthető, mert nem ehhez a rendszerhez írták a készítők, és az újabb-frissebb programot újra meg kell venni, arra nem adtak ki javítást az új rendszerhez, illetve az nem ingyenesen elérhető.

A megoldás nem annyira bonyolult, ám előre kell bocsátanom, hogy a dolog természetéből adódóan nem is mindig működik. :(

Külön fel kell hívnom a figyelmet, hogy a Driverek esetében mindenképpen szükséges, hogy az alaprendszer felálljon, tehát a gép bizonyos (Fontosabbik részegységek) részeit felismerje-támogassa a rendszer. Úgymint: Alapap-Processzor-IDE/sATA vezérlők. Hálókártya, hangkártya, laptop beépített mikrofonja, egyéb "kevésbé"-fontos (A Gép működését tekintve) Drivereknél sikerült már ezt a módszert alkalmaznom. (Ez nem garancia, hogy minden esetben működni fog, bármelyik eszközzel-Driverrel!) A képeken lévő példa egy HP multifunkciós Nyomtató csodamasinát telepítek ezzel a módszerrel. Egy igen drága céges géphez nem volt az új rendszerre Driver... (No comment)


  1. Akit csak a Telepítés mikéntje érdekel, az ugorjon most a 2. részhez...
  2. Az érthetőség kedvéért előre el kell mondanom, hogy a Win7 (Vistát nem ismerem, annyira egy elba**tt rendszer, hogy soha nem voltam hajlandó vele foglalkozni, legalábbis behatóbban nem.) tartalmaz egy beépített virtuális Xp-t is, (Érdekes. A Linux felhasználóknak ez az alkalmazásforma nagyjából 10 éve ismert... Vagy több) amivel képes az adott alkalmazást még az Xp kernelén futtatni, ám a megjelenítést, és fontosabb dolgokat már az új rendszer végzi. (Ha pontosítanál, mert részletsebben leírnád, akkor ne fogd vissza magad! Nagyon szívesen közzéteszem/belinkelem ide. Azonban a közérthetőséghez szerintem ennyi elég, de esetleg ezt még elolvashatod: http://hu.wikipedia.org/wiki/Windows_7 ) Tehát ezzel megoldották, hogy az új rendszeredhez ne kelljen szükségszerűen a programjaidat is cserélni. Az otthoni felhasználók torkán ezt még csak lenyomják, mert nem igazán foglalkoznak velük, de a céges kuncsaftjaik reklamációira oda kell figyelni, ugyanis egy-egy irodai programcsomag frissebb verzióinak jogtiszta beszerzése igen komoly-, (Néhol megfizethetetlen...) teher lehet 1-1 kisebb cég-, vállalkozás számára.
  3. Tehát az ilyen Driverek/programok esetén a következőket próbáljátok ki:

Intézőben a jobb egérgombbal (Tehát nem a szokásos Balal!) kattints a telepítő Fájlra, itt a "Setup.exe"-re,
majd a felbukkanó gyorsmenüben válaszd a Tulajdonságokat,



a Tulajdonságok ablakon a Kompatibilitás lapfület:

majd tégy pipát a "Futtatás a következő kompatibilitási üzemmódban" elé, és válaszd ki a telepíteni kívánt Driver-he/program-hoz eredetileg ajánlott rendszert!
Nem árt egy pipa a "Futtatás rendszergazdaként" elé sem.

Ezek után elindítom a telepítőt, ahogyan máskor is, és elvileg lefut a telepítés rendben. (Nem emlékszem, hogy kérdezett-e még más marhaságot, de ha rákérdez, akkor az összes file-t, amit a setup meghív ezzel a kompatibilitási móddal futtassuk, értelemszerűen. (Ha kétséged van, vagy kérdésed, akkor írj rám, segítek!)

A példában ezzel a módszerrel telepített nyomtatót azóta is használják. :D


Szerk.: Nem tértem ki (Szándékosan) a 32Bit, és a 64Bit-es programokra, mert még nem próbáltam, nem tudok biztosat mondani...

    2011. július 10., vasárnap

    Meleged van? És a gépednek?

    Előrebocsátom, hogy az a vélemény, hogy ha leszedjük a gépház oldalát, akkor kevésbé fog melegedni a gép, kicsit téves.
    Előfordulnak olyan kivételes alkalmak, amikor beválik, de 80-90%-ban csak ront a helyzeten.

    Ha betolom az asztal alá, (Ami lezárja a hátul kiömlő meleg levegő szabad áramlását) leszedett oldallappal pedig nem teszem be oda, akkor tulajdonképpen nem is az oldallap számított.

    Ha segít is, mivel gyorsan porosodik, a por hőszigetelő hatású, hamar rosszabb lehet a helyzet, mint előtte. Szóval nem ajánlom.

    Sokan használnak álló szobai ventit, ami fújja a gépházat, elhajtja a levegőt onnan, így nem szorul a gép környezetébe a már felmelegített levegő, nem azt szívja vissza, tehát ez is egyféle megoldás. Csak nem tudom, hogy néz-e mondjuk olyan jól ki, mint egy rendes-tisztességes megoldás, azonfelül a szobai venti ára vetekszik a gépbe berakható + hűtések árával, csak éppen többször annyi áramot fogyasztva sokkal drágább...



    Ezen a képen bejelöltem, hová lehet alapból betenni plusz ventiket, hogy a hűtés hatásfokán javítsunk. Ezenfelül létezik kiépített felfelé, és oldal irányban is.



    Legalább hátra és/vagy felülre érdemes egyet (egyet-egyet) feltenni, ami kifújja a levegőt, így megelőzhető, hogy az "beragadjon" a gépházba, bár általában a Táp ventije kifelé szállíta a levegőt. Néha nem, ilyenkor nem megfelelő a hűtés, ha nem teszek hátra/felülre plusz ventit.

    Ha előre is teszel fel, (Kivételektől eltekintve az befelé fújjon) tégy a ház burkolatának műanyag-, és Fém része közé egy szivacs, vagy szövetdarabot, ami megszűri a levegőt, így nem szívja be a port.


    Lehet oldal irányban is valahová (Ajánlatos a processzorral szembe!) a fémlapra fúrni lyukakat, (Sokon van is) és felcsavarozni rá ventit, mert ez a processzor hűtőjéből kifújt meleg levegőt egyből elszállítja a gépen kívülre. (Tehát kifelé fújjon!)

    80-160 GB felett a HDD-k 80-90%-a nagyon melegszik, (A Hard Disk Sentinel kijelzi az óra mellett a HDD hőmérsékletét, és egyéb hibáiról is értesít! Letölthető innen: Katt IDE!!!) sokszor teszek rájuk régebbi procokra szánt (Általában Slot1-es, kép itt: Kép1 - Kép2 - Kép3 ) hűtőbordát, ilyenkor előre mindenképpen kerül venti, ami befelé szívva a levegőt, fúja a bordákat, ezáltal több funkciót is ellátva. Természetesen a borda, és a HDD közé itt is teszek hőpasztát! :D Egy gyors-kötözővel (Esetleg kettővel) gyorsan megoldható a rögzítése is.

    Igen sok háznál megoldható (Vagy gyárilag megoldott) a ház tetején szellőztető lyukacsok, csak sokszor kimarad a venti belőle. Ha ilyen nincsen, és a venti elfér, akkor lehet utólag fúrni oda lyukakat. Mivel a hő felfelé száll, a legtöbb esetben (80%) a legnagyobb hatásfoka ennek van, a felgyülemlő hőt azonnal kiszállítja a gépházból. Ha választani kell, hogy hátra, vagy felülre, akkor felülre, de természetesen sokat számít, hogy hová tesszük le a gépet! Tehát ha felette valami lezárja a légáram útját, akkor hátra hatásosabb lehet, ha szekrénybe teszem, akkor talán egyik sem használ. Esetleg itt jöhet be az, hogy előre kifelé fújatom. (Ha nincsen előtte ajtó!)

    Szekrénybe: Fúrhatunk szellőztető lyukat a szekrényre is, ha van hely mögötte, akár hátra is, és tegyünk oda is ventit. Ezt akár a gépből kivezetett tápkábellel is meg-tápolhatjuk.

    Összességében ha telerámolom a gépet 500-800 Forintos ventikkel, (Mondjuk elöl - oldalt - hátul - felül = 4db, esetleg szekrényben még 1-2 db) és ezt a Pc-Tápja táplálja, töredékét fogyassza a szobai ventinek. Persze ennyi ventire ritkán van szükség, vagy extrém igénybevételnél, vagy különleges igények esetén. (Pl. lejjebb, a zajérzékenység)

    Egy év alatt nem keveset spórolunk így !!!

    Zajérzékenyeknek: Aki zajérzékeny, az több dolgot is tehet. Drágább - minőségibb dB-re "hitelesített" ventit vesz, és szerel be, vagy több normál ventit tesz bele, csak ellenállással lefolytja olyan 80%-osra. Ez akár 50%-al, vagy még többel is halkabbá teheti. 12V-os, 0,15 Amperes ventinél például egy 130 OHm os (Mondjuk 2W-os) ellenállás megteszi, (Pl. egy ilyen: http://www.hestore.hu/prod_10025319.html ) vagy egy 80-150 OHm-ig állítható potméterrel még a fordulatszámot is tudjuk szabályozni.

    A Témáról még igen sokat lehet írni, ha ez nem elég, és valami érdekel: Küldj E-Mailt.

    Szerk.: Megjegyzem, hogy a BIOS-ban is meg lehet nézni, melege van-e a Procnak, és ha felteszed az Everest-et, az ki is írja az óra mellé, a tálcára a hőfokokat!

    Szerk2.: A Facebookos Tükör-oldalamon létrehoztam egy fényképalbumot további okok felsorolásával, fényképekkel illusztrálva, rövid magyarázatokkal.
    ( Itt eléred: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.236473169706601.59154.156419057712013 )

    2011. április 13., szerda

    Feltörhetetlen jelszó

    Érkezett egy érdekes levél:

    Bocsi a zavarásért. csak annyit szeretnék megkérdezni, hogy nem tudod hogy lehet msn jelszót úgy levédeni, hogy az isten se törje fel?

    Nos sajnos előle nem tudunk elrejteni dolgokat, de a következő tanácsok megválasztásával nagyban növelheted a biztonságodat!


    A használható jelszavaknak is megvan a mikéntje, de jó ha tudod, hogy a törések 80%-a nem a jelszóválasztáson, és a használt programokon múlik, hanem a felhasználókon!
    1.  Ne használd sehol máshol a fontosabb jelszavaidat, és változtasd meg sűrűn! Minél fontosabb, és minél többet használod, annál sűrűbben!
    2.  A jelszó ne álljon szótárban megtalálható, vagy a köznyelvben használt szóból! (Semelyik nyelvből!!!) Tartalmazzon kis, és nagybetűt, számokat, és különleges karaktereket, úgymint: "-_.>;&#ß$" például. Ezenfelül 6-8 karakternél hosszabb legyen, ha lehetséges, és nem árt, ha a bonyolultsága ellenére nem írod fel sehová!!! (Telefonos jelszóemlékeztetőbe meg semmiképpen!!!) Minél hosszabb, anál nehezebb visszafejteni! Jómagam a 12-14 karakternél hosszabb jelszavakat preferálom. (Sajnos ezt igen sok helyen nem teszik lehetővé!!!)
    3.  Az is fontos, hogy ha nem is mindenhová használsz más-más jelszót, akkor is a legfontosabb helyekhez más-más legyen a jelszó! Például a Rendszered jelszava, az e-mail címed jelszava, az MSN-ed jelszava, a SkyPe jelszavad mindenképpen legyen más, és ezenfelül az ott használtakat máshol ne használd! Attól függ, mennyi helyre jársz, a többihez legyen külön jelszó, még ha nem is mindhez más! (Ha lehet igen!) Az alapelv az, hogy ha feltörnek egy Weblapot, ahol regisztrálva vagy, és megszerzik a jelszavadat, akkor azt nem tudja felhasználni máshol, viszont Te kérhetsz jelszóemlékeztetőt a méledre, és belépve (És újra megváltoztatva eddig nem használtra) visszakaphatod az Accountodat. Manapság a jól felépített Webhelyek nem engednek jelszóváltoztatás e-mail megerősítés nélkül, vagy ha az igen, akkor is e-mail cím változtatás csak e-mailre küldött visszaigazolással! Sajnos ez sincsen még mindenhol elterjedve!
    4.  Ne áruld el senkinek, és ha ciki, ha nem, kérd meg, hogy a jelszó beütésének az idejére legyenek kedvesek elfordulni!
    5.  Ne legyen Trójai / Vírus a gépeden, és SOHA ne mentsd el a jelszót!!!
    6.  Ne kattintgass mindenféle linkre, mert léteznek olyan Weblapba ágyazott kódok, amik lekérik az elmentett jelszavakat, és a Sütiket. Ez utóbbiba ugyanúgy eltárolódnak az éppen használt oldalak jelszavai, azonban ha kilépsz, bezárod, akkor törlődik. (Létezik a böngészőknek olyan beállítása, ahol bepipálhatod, hogy záráskor törölje a sütiket! Szemfüles emberkék azonban amíg használod, addig is beléphetnek a Te sütiddel, tehát, ha a géped fertőzött, akkor ez sem 100%-os! 
    7.  Mindig az összes programokat tartsd naprakészen! Tehát telepítsd fel a frissítéseket, mert azokat nem véletlenül csinálják! Az első alkalommal, amikor azt gondolod, hogy ez kényelmetlen, ez nyűg, gondolj bele, hogy mekkora nyűg lenne az e-mail fiókod elvesztése! Vagy ha kikerülne a netre valamilyen kényelmetlen fotó, videó, esetleg szöveg, amit nem oda szántál! Barátaid is csak addig tartanak ki melletted, amíg nem kapnak tőled sorozatban fertőzött fájlokat...
      ..folytathatnám még.
    8. Telepíts fel Ad-Blockot (Ha nem Firefoxot használsz, akkor használd azt, vagy keress a böngésződhöz ilyen beépülőt) ezzel is jelentősen növeled a biztonságodat!
    9. Még egy böngésző beépülő: No-Script. Ez letiltja az oldalakon használt Scripteket, amik alkalmasan a visszaélésre! Kicsit kellemetlen eleinte használni, de ha belőtted az általad használt oldalakhoz, akkor már nem olyan gáz, csak ha idegen oldalakra lépsz, akkor tesz fel sok-sok kérdést. Előrebocsátanám, hogy az állandóan használt oldalak esetében akár kikapcsolt állapotban is hagyhatod, és csak ha új/idegen oldalakra látogatsz, mégis megnyitsz egy kapott linket, akkor kapcsold be, hogy ne menjen az idegeidre. Főleg érthetetlen, nem tudni hová mutató linkeket ne nyiss meg!

    Ezenfelül bizonyos fertőzések a leütött karaktereket naplózzák, (Trójaiak) így szintén megszerezhetik a jelszavadat!

    A legkevésbé biztonságos operációs rendszerek a MS Window's-ai, tehát ha ragaszkodsz hozzá, lehetőség még, hogy a netre külön gépet használsz, mondjuk egy Linuxal, és betartod a fent felsoroltakat, akkor teszel a legtöbbet a biztonságod érdekében! Persze a Linux is csak a megfelelő beállításokkal, és körültekintéssel nyújt maximális védelmet, de már az alap telepítés is kategóriákkal biztonságosabb, mint a window's. Ez sajnos tény. Azt nem állítom, hogy a Linuxra nincsenek Vírusok, Trójaiak, de alig, és a védett-jól beállított rendszerek esetén közel törhetetlenek.)

    Külön kiemelném, hogy ha Céges gépem van, ha Vállalati / Vállalkozási célra használok egy számítógépet, és a cég számára fontos adatokat őrzök rajta, akkor AZZAL NEM INTERNETEZEM!!!


    Mindez persze mit sem ér, ha nem tartod be, bármelyik szabályt! Szegjél meg akár csak 1-et is! Máris 50%-al csökkentetted a biztonságodat! A következővel már ezt felezed le!

    Tudom, hogy ez drasztikusan hangzik, de sajnos ez van.

    100%-os védelem sajnos nincsen. Ennek ellenére mindent meg kell tenni. mert a profik nem foglalkoznak magánemberekkel, ha nincsen belőle hasznuk, egy erős rendszer pedig megvéd a "Játékos Kedvű Alkalmi Hacker"-ektől, és a kísérletező kedvű-, és tanulni vágyó gyerekektől is, akik nem lebecsülendő veszélyforrást képeznek, (!!!) bár főleg az elavult, foltozatlan rendszereket, és az elővigyázatlan embereket szemelik ki.


    Egyelőre ez elég lesz, de azt hiszem ez is olyan bejegyzés, amit időről időre elő kell majd vennem, és "toldozgatni" ! :D

    Végezetül áljon itt egy idézet:
    "Okos aki saját kárán tanul, , a bölcs a más kárán is"

    2011. április 12., kedd

    Hibás DVD-Cd beolvasása

    Előre kell bocsátanom, hogy SENKINEK NEM AJÁNLOM! Csakis, ha az adat rettentően fontos / nélkülözhetetlen / pótolhatatlan!


    A következő üzenet érkezett:
    Hello kis segítség kéne
    Egy mini dvdt próbáltam meg bevinni amin van egy kis sérülés. Nem sikerült. Légy szíves segíts.
    Ez a kép volt mellékelve:


    Ebből a lényeg:




    A következőket írtam válaszként:

    Nos remélem nem a laptopon, mert ez akár tönkre is teheti a meghajtót!!!
    Régen jó volt, hogy 20-szor próbálkozott a Decrypter 1-1 hibás szektoron, de már nem üveg a lencse a DVD fejében, hanem műanyag. A lencse körül van a tekercs, ami a sűrű pozicionálás közben, ahogy próbálja kiolvasni a kiolvashatatlan adatot, majdnem izzásig melegszik, ez teszi tönkre a lencsét, 
    így gyakorlatilag "elfelhősödik" még kevésbé fogja a lemezeket beolvasni. (Más lemezt sem fog tudni rendesen/teljesen beolvasni!)


    Megoldás: Vagy le kellene mondani a hibás lemezről, vagy rászánni egy asztali DVD-Olvasót, hogy a végére tönkremegy, de akkor is át kell állítani a Decryptert 2 helyen, hogy ne 20-szor, hanem 1-szer próbáljon a hibás részekről olvasni, majd lépjen tovább.

    Beállítás menete:





    Ilyenkor jön fel a kérdés, ami a PrintScreen-en van, hogy:
    "Leállítás? Ismét? Kihagy?"




    megkérdezi, hogy mit tegyen, ha jól emlékszem olyan 3-6-szor, azt kell választani, hogy kihagy. Utána megkérdezi, hogy automatizáljuk-e a folyamatot?
    Automatizáljuk, (Erről sajnos egyenlőre nincsen PrintScreen-em.) így nem kérdezgeti folyamatosan. Akár több órát is elszüttyöghet vele!

    Akár 4-6-8 óra is lehet! (Ezért írtam, hogy kinyírhatja az olvasót a hibás lemez!!!)


    Kiemelném, hogy nem csak az íráshoz erőltetett beolvasás tudja tönkretenni az olvasót, hanem ha rendszeresen karcos lemezekkel etetjük, akkor is előbb-utóbb tönkremegy. Ma már nem olyan drága egy üres lemez, (Igaz asztali gép esetén az író sem) másoljuk át inkább a sérült/karcos lemezt!

    2011. április 9., szombat

    "kevés az erőforrás az API végrehajtásához"

    Történt, hogy Window's Xp barátunk megint megviccelt bennünket. Egy aktuális frissítés után a kikapcsoló gombnál megjelenik, hogy ne kapcsolja ki a gépet, amíg a frissítést tart, majd az Xp lekapcsolja utána, csak nyomd le a Leállást.

    Reggelig sem állt le a gépe. Leállította.


    A következő bekapcsolásnál a bejelentkezés közben a következő hibaüzeneteket dobta: (Több próbálkozás, más - más hibaüzi.)
    Pl.:
    • "isass.exe - rendszerhiba: kijelölve. A rendszerleíró nem elérhető"
    • "isass.exe - Kevés a erőforrás az API végrehajtásához."



    Több dolgot kipróbált/kipróbáltunk, (Telefonon kért segítséget) ezek:
    • Legutolsó helyes config,
    • címtárszolgáltatások helyreállítása,
    • Csökkentet mód
     mindnél ugyanezen a hibaüzik.

    Neten olvasva egy Win-es frissítés feltétele után az 1GB-, vagy több ramot tartalmazó gépeknél fordul elő. Vicc, mert ebben 512 MB ram van.

    Ja, és Alt+Ctrl+Del-re sem jön elő semmilyen ablak. Totál kakukk a rendszer.

    Az okéra kattintva, és az ablak bezáró piros X-re is újraindul a gép. Sok utánaolvasás sem hozott eredményt, (Mivel az API, a frissítés, és az energiagazdálkodás vonalán próbálkoztunk, a hibaüzenet alapján.) majd a laptop tulajdonosának az elmondása alapján eszembe jutott, hogy nemrég volt hasonló hibám, és akkor tele volt a HDD. Akkor a torrent "szabadult" rá a "C" meghajtóra, és töltötte tele, 0KB szabad helyet hagyva. Viszont ez az ismerősöm nem torrentezik. Azért be-bootoltam egy Cd-ről futó Slax-al (Linux) és ránéztem a HDD-re. Hát tényleg. 16KB szabad hely.
    Mivel én telepítettem, tehát ismerem a rendszert, elkezdtem keresni, mi merre van.
    C:/Temp mappából törölve is alig 200MB szabad hely lett. Ez már elég az újraindításhoz

    A rendszer felálta után keresgéltem.

    Windows mappa majdnem 13 GB-ra nőtte magát! Hmmmm...
    "C:\WINDOWS\system32\config\systemprofile\Local Settings\Temp\"
    Ez a mappa több mint 9 GB .NET frissítő csomagot tartalmazott. Valamiért nem volt képes befejezni a frissítést, és végtelen ciklusban addig ismételgette a kicsomagolást, amíg megtelt a meghajtó, akkor már leálni sem volt képes.

    Újra elindulni meg végképp!

    Megjegyezném, hogy elképzelésem nincsen mit keresett abban a mappában, amikor a rendszerben be van állítva, hogy minden tempelést a "C:/Temp" mappába küldjön...


    SUMMA: A hibaleírás, és a neten általam fellelt okok köszönőviszonyban sincsenek a valósággal.


    Slax Boot Cd letölthető innen: http://www.slax.org/ (Külön köszönet a készítőknek! Használata ingyenes!)

    2011. április 5., kedd

    Android Linux - Reagálás Ajnasz Blogjára

    Ajnasz a Blogjában a következőket írta: Az eredeti oldalhoz Katt IDE!

    Mivel igen hosszúra sikerült a válaszom, úgy döntöttem, a saját Blogomba is átposztolom, mivel igen hosszú a bejegyzése, és sok válasz is érkezett rá.

    Nos Ajnasz bejegyzése:

    Android Linux

    Annak idején, amikor bejelentették az Androdiot, nyílt forrású, Linux mobil operációs rendszert, akkoriban nagyon nagy lelkesedéssel és optimizmussal fogadtam. Arra számítottam, hogy hasonlóan az asztali és szerver disztribúciókhoz hasonlóan, itt is rengeteg nyílt forráskódú és többnyire ingyenes szoftverek fognak megjelenni, amit bárki módosíthat majd. Ennek az lenne a következménye, hogy lenne ezerféle felületünk, ezerféle megoldásunk mindenre, olyanra lehetne szabni a rendszert, amilyet valóban szeretnénk.
    Ehhez képest Androidon eléggé másképp zajlanak a dolgok, mondjuk egy Debianhoz képest. Van ugye egy csomagkezelő, amit itt Marketnek hívnak. Ha elvakultként akarnék viselkedni, már itt mondhatnám, hogy szörnyű ez a név, hiszen ebből úgy tűnik, hogy jó lesz a pénztárcát/bankkártyát is előkészítenem, ha én itt tényleg akarok valamit.
    Szerencsére azért nem ennyire rossz a helyzet, hiszen rengeteg alkalmazást ingyen vagy majdnem ingyen is le lehet tölteni. A majdnem ingyen azt jelenti, hogy mondjuk kapunk reklámokat vagy csak korlátozott funkciókat kapunk. Egy „szokványos” Linux disztribúcióban ezek a dolgok fel sem merülnek. Persze lehet találni oda is fizetős alkalmazásokat, de ahhoz minimum a keresőt is használni kell, mert a hivatalos tárolókban ilyet nem találni.
    Ezért persze senkit nem lehet elítélni, mindenkinek joga van pénzt kérni a munkájáért, én is örülök a fizetésemnek. Azonban ha ettől eltekintek és a Stallman által megálmodott szabad világra gondolok vagy ha összehasonlítom azzal, amit a GNU/Linuxokban láthatok, akkor sajnos nyilvánvalóvá válik, hogy az Android az nem csupán még egy Linux a sok közül, ami történetesen telefonokon fut, hanem egy teljesen más, a szabad szoftverek iránt sokkal kevésbé elkötelezett platformról van szó, amit kőkeményen a kereskedelmi érdekek fejlesztenek.
    Ez sajnos rengeteg korláttal járhat, sokszor fogunk a licenc és a bankkártyánk által állított korlátokkal találkozni. A zárt és/vagy nem módosítható kód azért rossz, mert nem lehet egy „majdnem” jóból egy „tökjót” csinálni, mert beperelnek. A hitelkártyával meg az a baj, hogy csak néha töltődik újra és lehet, hogy egyáltalán nem vonalkódolvasóra vagy egyéb játékra kell a rajta lévő muníció.
    Ezután már csak egy elképzelhetetlen lépés következik, amikor először bejelentik a legújabb, legjobb, legszebb, leggyorsabb, legfelhasználóbarátabb "Ubuntu Commercial" disztribúciót, ami telepítéskor azzal kezd, hogy bekéri a hitelkártya adatokat valamint minden aptitude install előtt kiírja, hogy 5 megabyte lesz letöltve, 200 kilobyte további hely lesz elfoglalva a merevlemezen valamint 50 dollárral terhelte meg a bankszámlánkat.
    A Debian azért remélem megmarad és helye is lesz a világban.

     A reagálások:

    Kár érte...

    Kár ezért a bejegyzésért. Remek mondanivalót így elrontani a végén ekkora FUD-dal nem kellett volna. (Lásd "The Ubuntu promise" a http://www.ubuntu.com/ weboldalon.)
    Anonymous 2010-05-15 07:36

    Csupán kitaláció

    Bocsánat, nem tényként írtam, természetesen jelenleg még szó sincs erről, sem az Ubuntunál sem bármely másik disztribúciónál, csupán a jövő egy lehetséges változatát próbáltam lefesteni.
    Ajnasz 2010-05-15

    ...

    ...mondhatnánk, hogy "csak bízhatunk, hogy nem így lesz", de talán a "nyíltság"-nak lesz elég ereje: ÉS lesznek elegen, akik Hozzád hasonlóan tesznek is a "közös tudásunkért", s ezzel a személyes önzetlenség pédája erősebb lesz, mint a bankszámláké...
    ...hogy is írta Váci Mihály:
    "Nem elég jóra vágyni:
    a jót akarni kell!
    És nem elég akarni:
    de tenni, tenni kell!
    A jószándék kevés!
    Több kell: - az értelem! "
    Anonymous 2010-06-08 03:09

    Maemo

    (Hozzá nem értőként) ezért szeretem a Maemo-t, legutóbb pl. azt fedeztem fel, hogy az sms és IM üzenetek kezelőfelületét kis HTML és CSS tudással teljesen át lehet szabni.
    Amby
    Anonymous 2010-05-15 14:21

    nyíltság


    Ennek az lenne a következménye, hogy lenne ezerféle felületünk, ezerféle megoldásunk mindenre, olyanra lehetne szabni a rendszert, amilyet valóban szeretnénk.

    Megteheted, többféle fő képernyő alkalmazás van, sms programból is rengeteg van és még lehetne sorolni, teljesen testre lehet szabni. Épp annyira nyílt, amennyire lennie kell.
    Ha ennél jobban nyitottabb lenne, előállna az a gond ami a linux distrók legfőbb baja. Több ezer egymással nem kompatibilis változat, és egy ilyen állapot megölné az androidot.
    Anonymous 2010-05-19 11:43

    És akkor a sajáthozzászólásom:
    Nos ha a nem nyíltság csak odáig terjed, hogy mit engednek beletenni egy Android változatba hivatalosan, és mit nem, igyekezvén ezzel megőrizni az egymással való kompatibilitásukat, akkor rendben. Amint ez átfordul kemény valutába, már gondok lesznek.

    Mivel az emberek egy-egy telefon vásárlására igen jelentős összegeket képesek elkölteni (Kis havi részletekben is akár - 1/2 év alatt) addig férjen bele! Vagy a külső fejlesztők által írt kódok - ha itt üzleti vállalkozásról, Cégről van szó, aminek ugye el kell tartania magát valamiből - akkor legyen jelképes összeg. Mondjuk 1 Eurót szerintem SMS-el több millióan is kifizetnek, ami már szép bevétel, de ha egy ficsőr az Androidomra több ezernél kezdődik, akkor valószínűleg alig alig értem majd el a 100 vagy 1000 letöltőt, és ez az összeg messze elmarad az előzőtől.

    Mindenesetre ez a téma a Jövőnk nagy falatja, már több helyen is lehet róla olvasni. Ugyanezzel a helyzettel küzdenek a jogvédelem más ágaiban is, ami igen keményen rogyadozik az új szabad világunkban, bárhogyan is küzdenek ellene.
    Talán amikor megértik, hogy a fejlődéssel nem lehet szembe menni semmilyen haszon reményében, (Ez olyan kilátástalannak tűnő, de a végén megnyerhető harc, amilyen a történelemben már többször lezajlott. A földesurak a saját szemszögükből nem véletlenül védték az igazukat, mert pénztől estek el, amint a Jobbágyokat felszabadították, és a Rabszolgatartással ugyanez a helyzet, meg lehetne sorolni) és nem mereven kell ragaszkodni tarthatatlan dolgokhoz, hanem szép fokozatosan átállni egy új, tarthatóra, akkor kialakulhat valami tűrhető norma. És addigra az emberek is leszoknak az illegális tartalmarkól.

    Nos az viszont világos, hogy nem lehet minden ingyen, mert akkor a fejlesztők sem kapnak fizetést, (Mert miből is?) és később nekünk sem lesz munkahelyünk, mert a fejlesztő sem hagyja ott a fizetését a közértben, és a sort lehetne folytatni. A kör mindig bezárul!

    Talán amikor nem 1-1 nagytőkés kezében lesznek a Cégek, és nem kell szükségszerűen mindennek 100milliós/milliárdos profitot hoznia, mert kevesebbel nem érik be, hanem a fejlesztők pár (Nagy) cégen keresztül kis összegekért elérhetővé teszik a termékeiket, (Természetesen a nagy cég leveszi a hasznát, de sok kicsiből ugyancsak összejönnek a millióik, de nem 1-2 úgy ahogy jó terméket tesznek le az asztalra, hanem igen sokat) és a felhasználók visszajelzései alapján gyorsan fejlesztik- javítják azt, így mind a megelégedést növelik, ráadásul kevesebben kezdenek el otthon kódokat fabrikálni, mert nem lesznek rászorulva, ha valamit úgy akarnak használni, ahogyan szeretnék, vagy ésszerű.

    Summa
    Fizetős - nem Fizetős: Tehát itt azért koránt sem olyan könnyű a helyzet, mint gondolnánk.

    Ha nem lenne Pénz, talán. De gondoljátok, hogy az a Több Millió Pénzel foglalkozó ember (Bankok, biztosítók, hitelintézetek, stb.) visszamennének kapálni? Vagy egyéb "munkás" szakmába? Talán még az éhező országokba is jutna kaja...

    ui.: Ajnasz: Megint beletrafáltál, jó a Cikked. Idézem és Posztolom a saját Blogomba hozzászólásostól.

    Egyelőre ennyi, ha új hozzászólás születne, (Időnként megnézem) akkor ide is  beidézem.

    2011. április 1., péntek

    Reklámszűrés InternetExplorer Alatt

    Korábban már írtam a Reklámok eltüntetésére való Firefox kiegészítőről, az Ad-Block Plus-ról. ( Pl. ITT a korábbi bejegyzés linkje )
    Most nem térek ki megint arra, hogy miért biztonságosabb, és gyorsabb, ott elolvasható.


    Ugyan továbbra sem ajánlom az Internet Exploret a böngészéshez, azonban ha valaki ragaszkodik hozzá, akkor abban is meg lehet oldani a Reklámok kiszűrését. Elsőként találtam egy régebbi cikket, (Aminek elolvasása amúgy is megér egy kis időt: http://www.nol.hu/archivum/archiv-461507 ) abból idéznék:

    "A hirdetések eltüntetésére egyébként többféle mód is van, s ezek közül a szűrőlistás kifejezetten a bonyolultabbak közé tartozik. (A megoldásnak létezik egy másik, az Internet Explorerhez idomított [és szintén az interneten keringő] változata is: ennél a C:/WINDOWS/system32/ drivers/etc/hosts fájlba kell beírni, azoknak a reklámszervereknek a címét, amelyeket le akarunk tiltani"

    Ugyan már egyáltalán nem tartozik a bonyolultak közé az AdBlock Plusz telepítése, és beállítása, de a leírás szerint tehát a Windows System32 mappáján belül pár alkönyvtárral lejeb található egy beállító Fájl, aminek ugyanez a funkciója, csak manuálisan kell szerkeszteni, és elmenteni. (Illetve a fájl funkcióinak ez csak egy része.)

    Hamarosan elérhetővé - letölthetővé teszem ezt a Fájlt, illetve "telepítős" változatát is. E Fájl tesztelése folyamatban! Amint készen lesz, belinkelem ide is, és létrehozok egy Letöltés Opciót a felső menüsoron.

    Azt azonban mindenképpen el kell mondanom előre, hogy az eredeti fájlról készíts egy biztonsági másolatot, mielőtt felülírod bármivel, hogy probléma esetén vissza tudd állítani.!

    Kis leírás (Egyenlőre Angolul) a Hosts Fájlról: http://en.wikipedia.org/wiki/Hosts_%28file%29


    Nos egy kis I.E.7 Plugin - hasonló célokra, és sok-minden másra is: (FIGYELEM! Ezt még nem próbáltam ki, így sokat nem írhatok róla. Kipróbálása csak saját felelősségre! Amint kipróbáltam, és teszteltem írok róla bővebben.)
    • 32bitre: Katt IDE!
    • 64bitre: Katt IDE!
    Egyéb letölthető I.E. Ficsőrök (Feature-k): Katt IDE!

    A Linkeket egyelőre eltávolítottam, mert  az oldalnak köze van támadó Webhelyhez!!! Bár nem közvetlenül  a linkről, de majd keresek más forrást!



    Amennyiben bárkinek hozzáadni-valója, hozzáfűznivalója, ötlete van bármelyik megoldással kapcsolatban, (Pl. a Fájl tartalmához hozzátenne, kivenne belőle, letesztelte a linkelt programot, vagy másikat, és ajánlaná,) azt a kontaktjaim bármelyikére várom szeretettel.

    Jó ha tudod, hogy a cikk visszajelzésig folyamatos frissítés alatt áll!!!

    2011. január 11., kedd

    Szeretném a figyelmeteket felhívni egy újabb adathalász Spam-re!

    A szövege szerint a Google 2011 Újévi Nyereményjátékán nyertél. A részletek változhatnak, az általam olvasottban valami email küldésre hivatkozott, de pontos leírást, ami miatt bekerültél bármiféle sorsolásba, azt nem ad!

    Ezenfelül a megjelölt személy, aki a nyereményed átvételével van megbízva nekem kitaláltnak (Nem létezőnek) tűnik, de legalábbis a Google oldalán megtekinthető alkalmazottak listájában (Ezt INNEN érheted el) nincsen benne, tehát nem dolgozik náluk. (Ugyebár közösségi portálra regisztrálni meg nem kötelező. :D )

    Másik árulkodó jel, hogy bár a google-nél dolgozik, kapcsolattartásra egy másik email címet, és plusz hotmailes címet ad meg, persze telefonszámokkal együtt. Mindjárt 3 ismert (Vagy annak gondolt) nevet is felsorol, hogy könnyeben higgyék el, tényleg hiteles személyiség, és ott dolgozik, azt csinálja, amit ír.

    ezzel az a gond, hogy pont fordítva szokott lenni. Ha ezek közül bármelyiknél is dolgozol, akkor csak a céges elérhetőséget adod meg, ennek az ügynek az intézéséhez, (A vállalati szabályozások/biztonsági irányelvek sem engednek meg mást!!!) magánt biztosan nem, és más Cégét meg főleg nem!

    Tehát ahol több/sok nagy cég fel van sorolva, hogy a hitelesség látszatát keltse, az legalábbis minimum gyanús kellene legyen, ha nem vagy benne biztos, hogy kamu...

    A levél kérése: Add meg a személyes adataidat, hogy a nyereményed (500'000.- Fontot) kifizetését megkezdhessék, és a vámhivatali/adópapírokat intézhessék. Mellékletként küldenek egy formanyomtatványt is, amit kitölthetsz, és választhatsz, hogy utalják a pénzt, vagy elmész érte Londonba... :D

    Szeretném, ha egyikőtök sem dőlne be, és nem küldene semmiféle adatot sehová. ;)

    Az interneten komoly Piaca van a személyes adatoknak. Kérdezheted, hogy mire jó ez nekik? Mit kezdenek az én adataimmal? Stb.
    Nos a lényeg, hogy aki eladja, az ad mondjuk 10000 embernek a garantáltan valódi adatait, és itt a mennyiség számít. Abból a vevő garantáltan talál számra hasznos adatokat.
    Név, cím, telefonszám, email, adószám, TAJ-szám, bankszámlaszám, stb.

    Tehát ez is egy "üzletág", ami nem legális, és azokat az embereket segíti, akik így vagy úgy, de garantáltan a Te károdra is lesznek. A tevékenységük - érdekeik összefüggenek.

    Kik ezek?

    Például a Vírusok, Trójaiak, Kémprogramok írói, a Spam-eket gyártók, és még lehetne sorolni.

    A témáról már írtam, és még fogok is. IDE KATTINTVA eléred az összes bejegyzést a témában, (Elsőként ezzel együtt. Tehát Katt után ez ismétlődik a lista tetején, a régebbiek időrendben alatta.) ha visszaolvasnál.

    2011. január 9., vasárnap

    Processor tulajdonságai

    Nos ha egy Processzor tulajdonságainak szeretnél utánanézni, akkor 2 dolgot ajánlok:

    Az egyik, a korábban ajánlott CPU-Z program, (A korábbi Cikk ITT)
    a másik pedig egy olyan honlap, ami kifejezetten a létező Processzorok összeírásával, és a tulajdonságaikkal foglalkozik. Ennek segítségével akár össze is lehet hasonlítani processzorokat, és megtudhatjuk, hogy a gépünkben lévő Processzor mi mindenre képes, mire nem.

    Az oldal linkje: http://www.cpu-world.com/index.html

    Szerk.: Egy másik jó oldal, ahonnan igen sok hasznos infót tudtok összeszedni, elérhető erről a linkről: http://www.motherboard.cz/