A Blockchain Technológia felhasználási területei
Sokan azt gondolják, hogy a Blockchain Technológia egyet jelent a CryptoCurrency, azaz KriptoValuták fogalmával.
Ez Óriási Nagy Tévedés!!!
A Technológiában akkora lehetőségek rejlenek, amikre a legtöbb ember nem is gondol. Felhasználásának lehetőségei a közeljövőben új távlatokat nyitnak az emberek életében, legalább akkora változásokat hozva, mint a mobiltelefon, az okostelefon, majd a Facebook megjelenése!
Mire jó hát még a Blockchain Technológia?
Ennek tisztázásához elsőnek azt kell megtudnunk, hogy hogyan is működik.
A Blockchain Technológia Elosztott Blokkok-at jelent. Érthetőbben a Technológia által kezelt adatokat (Legyen szó bármilyen adatról!) Blokkokba (Egységnyi méretű tárolók) rendezi és ezeket a hálózaton elosztja. Ezt nagyjából úgy képzeljük el, mint a torrenteket. Tehát az adat, ami megtalálható az egyik gépen, az megjelenik a többin is. Egyszerre, az összesen. Ennek gyakorlati jelentőségét később fogjuk megérteni, amikor a biztonságos adat-kezelésről és továbbításról szóló részt megértjük.
Jelenleg mitől van biztonságosan kezelve egy adat?
A hagyományos Technológiák nézete szerint az adat csak akkor lehet biztonságban, amennyiben azt elzárva kezeljük. Minél jobban elzárjuk, annál nagyobb biztonságban van.
Ez a Hackerek álma, hiába igyekeztek évtizedek óta felhívni a figyelmet sok-sok tévedésre, amikre a jelenlegi informatika épít és támaszkodik. Persze lehet növelni a biztonságot, nagy és robusztus (Drága) rendszerekkel, de mint tudjuk, tökéletes biztonság nincs...
..legalábbis ezidáig nem volt.
A kisebbik probléma, hogy meg kell bíznunk azokban, akik az adatainkat kezelik. Elsősorban nem attól kell félni, hogy kiadják azokat, sokkal inkább mi van akkor, ha azt önhatalmúlag megváltoztatják? Egyoldalúan.
Ennél még nagyobb probléma jelen társadalmunkban, hogy ezekért az adatkezelésekért igen magas díjakat kérnek. Akár a Bank kezeli azokat, (Bankszámla-, bankkártya-, számla-adatok, átutalások, kivét-, betét-, stb.) akár az állam. Az állam nem csak illetékbélyeg és különböző ügyintézési költség néven fizettet velünk, de az adóként beszedett pénzből a költségvetésen keresztül is igen nagy összeg működteti az adatokat kezelő infrastruktúrát. Születési-anyakönyvi kivonat, személyigazolvány, útlevél, lakcím, adókártya, betegbiztosítás, jogosítvány, gépjármű nyilvántartás, telek-, és ingatlan nyilvántartás, földhivatal, stb. Hosszasan lehetne sorolni.
Mitől olyan biztonságos?
Az adatok egyszerre olyan nagy mennyiségű számítógépen tárolódnak el, amiknek az egyszerre való feltörése lehetetlen. Egyrészt, mivel nincsen olyan teljesítményű számítógép, ami egy ekkora tömegű gépparkkal elbír, (Erő) másrészt a számítógépek működését ismerve tudjuk azt, hogy nem egyszerre végzi mindegyiken a változtatás műveletét, hanem egyenként sorba veszi őket.
Azonban minden, a hálózatban résztvevő gép feladata bárminemű adat változásakor a többiekkel való szinkronizálás.
Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy amint elkezdjük megváltoztatni az adatokat és sorra vesszük a hálózatban a gépeket, amikkel végeztünk, a többi számítógéppel történő szinkronizálás során az általunk megváltoztatott adatok visszajavításra kerülnek. Így gyakorlatilag soha nem végezhetünk a feladatunkkal.
Ennyi az egész? Vagy van még valami?
Nos igen. A Blockchain technológia lehetővé teszi az adatok (Legyen az pénz = érték átutalás) közvetítő nélküli azonnali biztonságos továbbítását akár a föld másik oldalára.
Mindezt jelentős költségek nélkül, egyes esetekben ingyen, más esetekben mélyen a megszokott díjak alatt! Jó példa erre a Bankok esetében, mennyi időt kell várni a pénz földrészeken való átutalására és milyen lehetetlenül magas költséget kérnek ezen szolgáltatásért!
BitCoin, CapriCoin és más CryptoCurrency-k (KriptoValuták)
Jelenleg a legfőbb felhasználási területei ezek. A Cikk írásakor több mint 2500 fajta KriptoValuta létezik.
Ezek egy része csak belső használatra van kitalálva, azonban egy részük szabadon, bárki által használható.
Igaz, nem mindegyik rendelkezik valódi, kézzel fogható értékkel, mégsem szabad lebecsülni a Piaci jelenlétüket és létjogosultságukat!
Számos KriptoValuta a Piacon lévők közül azonban valódi, fizetőképes értékkel rendelkezik, gyakorlatilag mára tömegek használják őket fizetésre, amiben nagy szerepe van annak a ténynek is, miszerint ingyenes, vagy elenyésző összegű 1-1 tranzakció költsége!
Nos akkor összegezném, jelenleg milyen felhasználási területei vannak a Blockchain Technológiának
Az alábbi listában a jelenleg kutatási fázisban lévő felhasználási módok vannak túlsúlyban! Remélhetőleg ez hamarosan igencsak megváltozik!
- KriptoValuták - Tehát Digitális fizetőeszközök, amelyek már a banki és tőzsdei szakemberek szerint is le fogják váltani a jelenlegi papír és fém alapú fizetőeszközöket, de a bankkártyákat is.
- Digitális szerződések,
- Személyi Igazolvány,
- Lakcímkártya,
- Útlevél,
- Adókártya,
- Társadalombiztosítási kártya,
- Forgalmi engedély,
- Földhivatali papírok,
- stb...
Gyakorlatilag minden hivatalos okmányt le fog váltani. Lévén hamisíthatatlan és lemásolhatatlan. (A rendszer mindkettőt felismeri. Nem engedi meg a másolatok létrehozását, duplikálást.)
Ugyanígy használható lesz vállalati beléptető rendszerek esetében is, és a listát hosszasan lehet sorolni!
Amennyiben egyedi/új, esetleg korszakalkotó ötleted van és szeretnéd azt velem és az olvasókkal megosztani, úgy írj hozzászólást, vagy E-Mailt.
Ha hasznosnak találtad a Cikket, szívesen veszem a támogatást. Az oldal jobb felső sarkában választhatsz, milyen formában szeretnéd támogatni a munkámat.
Szép Napot! :)