"Az, hogy bekapcsolod, és Működik, nem jelenti azt, hogy hibátlan!"®           "A Számítógép füsttel működik. Ha az kijön belőle, mindennek vége!"           "Az elmélet, és a gyakorlat között elméletileg nincsen különbség, gyakorlatilag van"           "hacker gondolkodás: ha pingre ugat a kutya, nem matatsz a zárral."

2011. július 10., vasárnap

Meleged van? És a gépednek?

Előrebocsátom, hogy az a vélemény, hogy ha leszedjük a gépház oldalát, akkor kevésbé fog melegedni a gép, kicsit téves.
Előfordulnak olyan kivételes alkalmak, amikor beválik, de 80-90%-ban csak ront a helyzeten.

Ha betolom az asztal alá, (Ami lezárja a hátul kiömlő meleg levegő szabad áramlását) leszedett oldallappal pedig nem teszem be oda, akkor tulajdonképpen nem is az oldallap számított.

Ha segít is, mivel gyorsan porosodik, a por hőszigetelő hatású, hamar rosszabb lehet a helyzet, mint előtte. Szóval nem ajánlom.

Sokan használnak álló szobai ventit, ami fújja a gépházat, elhajtja a levegőt onnan, így nem szorul a gép környezetébe a már felmelegített levegő, nem azt szívja vissza, tehát ez is egyféle megoldás. Csak nem tudom, hogy néz-e mondjuk olyan jól ki, mint egy rendes-tisztességes megoldás, azonfelül a szobai venti ára vetekszik a gépbe berakható + hűtések árával, csak éppen többször annyi áramot fogyasztva sokkal drágább...



Ezen a képen bejelöltem, hová lehet alapból betenni plusz ventiket, hogy a hűtés hatásfokán javítsunk. Ezenfelül létezik kiépített felfelé, és oldal irányban is.



Legalább hátra és/vagy felülre érdemes egyet (egyet-egyet) feltenni, ami kifújja a levegőt, így megelőzhető, hogy az "beragadjon" a gépházba, bár általában a Táp ventije kifelé szállíta a levegőt. Néha nem, ilyenkor nem megfelelő a hűtés, ha nem teszek hátra/felülre plusz ventit.

Ha előre is teszel fel, (Kivételektől eltekintve az befelé fújjon) tégy a ház burkolatának műanyag-, és Fém része közé egy szivacs, vagy szövetdarabot, ami megszűri a levegőt, így nem szívja be a port.


Lehet oldal irányban is valahová (Ajánlatos a processzorral szembe!) a fémlapra fúrni lyukakat, (Sokon van is) és felcsavarozni rá ventit, mert ez a processzor hűtőjéből kifújt meleg levegőt egyből elszállítja a gépen kívülre. (Tehát kifelé fújjon!)

80-160 GB felett a HDD-k 80-90%-a nagyon melegszik, (A Hard Disk Sentinel kijelzi az óra mellett a HDD hőmérsékletét, és egyéb hibáiról is értesít! Letölthető innen: Katt IDE!!!) sokszor teszek rájuk régebbi procokra szánt (Általában Slot1-es, kép itt: Kép1 - Kép2 - Kép3 ) hűtőbordát, ilyenkor előre mindenképpen kerül venti, ami befelé szívva a levegőt, fúja a bordákat, ezáltal több funkciót is ellátva. Természetesen a borda, és a HDD közé itt is teszek hőpasztát! :D Egy gyors-kötözővel (Esetleg kettővel) gyorsan megoldható a rögzítése is.

Igen sok háznál megoldható (Vagy gyárilag megoldott) a ház tetején szellőztető lyukacsok, csak sokszor kimarad a venti belőle. Ha ilyen nincsen, és a venti elfér, akkor lehet utólag fúrni oda lyukakat. Mivel a hő felfelé száll, a legtöbb esetben (80%) a legnagyobb hatásfoka ennek van, a felgyülemlő hőt azonnal kiszállítja a gépházból. Ha választani kell, hogy hátra, vagy felülre, akkor felülre, de természetesen sokat számít, hogy hová tesszük le a gépet! Tehát ha felette valami lezárja a légáram útját, akkor hátra hatásosabb lehet, ha szekrénybe teszem, akkor talán egyik sem használ. Esetleg itt jöhet be az, hogy előre kifelé fújatom. (Ha nincsen előtte ajtó!)

Szekrénybe: Fúrhatunk szellőztető lyukat a szekrényre is, ha van hely mögötte, akár hátra is, és tegyünk oda is ventit. Ezt akár a gépből kivezetett tápkábellel is meg-tápolhatjuk.

Összességében ha telerámolom a gépet 500-800 Forintos ventikkel, (Mondjuk elöl - oldalt - hátul - felül = 4db, esetleg szekrényben még 1-2 db) és ezt a Pc-Tápja táplálja, töredékét fogyassza a szobai ventinek. Persze ennyi ventire ritkán van szükség, vagy extrém igénybevételnél, vagy különleges igények esetén. (Pl. lejjebb, a zajérzékenység)

Egy év alatt nem keveset spórolunk így !!!

Zajérzékenyeknek: Aki zajérzékeny, az több dolgot is tehet. Drágább - minőségibb dB-re "hitelesített" ventit vesz, és szerel be, vagy több normál ventit tesz bele, csak ellenállással lefolytja olyan 80%-osra. Ez akár 50%-al, vagy még többel is halkabbá teheti. 12V-os, 0,15 Amperes ventinél például egy 130 OHm os (Mondjuk 2W-os) ellenállás megteszi, (Pl. egy ilyen: http://www.hestore.hu/prod_10025319.html ) vagy egy 80-150 OHm-ig állítható potméterrel még a fordulatszámot is tudjuk szabályozni.

A Témáról még igen sokat lehet írni, ha ez nem elég, és valami érdekel: Küldj E-Mailt.

Szerk.: Megjegyzem, hogy a BIOS-ban is meg lehet nézni, melege van-e a Procnak, és ha felteszed az Everest-et, az ki is írja az óra mellé, a tálcára a hőfokokat!

Szerk2.: A Facebookos Tükör-oldalamon létrehoztam egy fényképalbumot további okok felsorolásával, fényképekkel illusztrálva, rövid magyarázatokkal.
( Itt eléred: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.236473169706601.59154.156419057712013 )