Kaptam egy telefont, amiben a kérdés az volt, hogy gépvásárlás előtt áll a telefonáló, és hogyan tudja megnézni, hogy mennyi processzor van a gépben.
- Nos elsőnek tisztázzuk, hogy manapság inkább az 1 processzoron belül található több mag van elterjedve, és nem a külön-külön foglalatba rakott processzor. Ez az asztali szegmensben nagyjából a P.II. - P.III. korszakban kihalt. Természetesen vannak kivételek, de inkább csak erősítik a szabályt...
- Tehát a kérdés adott. Hogyan ellenőrizhetem le, hogy a processzorban mennyi mag található? Azonnal ajánlok 3 módszert:
1, EVEREST Tesztprogram, ami még jó sok minden máshoz is használható. Tehát Vásárlás előtt igen jó lehet ezzel ránézni, mit is veszünk. :D (Ez sajnos még nem minden esetben működik Win7 alatt helyesen.)
2, Taskmanager/Taszkmenedzser/Feladatkezelő. Ez előhívható az "Alt+Ctrl+Del" billentyűkombinációval. Ezen található a harmadik lapfül, ami teljesítmény névre hallgat. Ha minden rendben az XP-vel, akkor ott jelentkeznie kell az összes tényleges processzormagnak. Ellenben én már találkoztam olyannal, amikor nem. Ez SP-verzió függő is lehet, de a feltelepített frissítések is változtathatnak rajta. Természetesen most az XP-ről beszélek. Amennyire tudom, a Win7 alatt már jól kell megjelenjen. (Gondolom Vista szintén, bár azt csak Mazochistáknak ajánlom használni)
3. Végezetül arra a megállapításra jutottam, hogy legegyszerűbb, ha a CPU-Z nevezetű processzor figyelő progit használod. Az listáz mindent, ami a kérdés szempontjából most lényeges. :D
Felesleges a telepítés, töltsd le otthon, csomagold ki egy mappába, és vidd magaddal egy pendrive-on, vagy egy Cd-n. (Ugyebár gépvásálás volt az eredeti kérdés mögötti mozgatórugó!)
32Bites verzió: Letöltéshez katt IDE!!!
62Bites verzió: Letöltéshez katt IDE!!!
(Forrás: http://www.cpuid.com/cpuz.php )
Nos egy példa arra, hogy az összes SP felrakása után hogyan is kell kinéznie egy sokmagos-feladatkezelőnek. (Bár a kép Win7-en készült, a csili-vilitől eltekintve ugyanaz.) Itt pl. 8 maggal...
Itt van pár példa a CPU-Z-re:
Egy példa a 3 magos procra Taskmanager alatt:
És még pár kép a CPU-Z-ről:
Hát a kérdésre ennyi elég válaszként, mégis hozzátenném, hogy gépvásárlás előtt én a magam részéről vinnék DVD-ről/Cd-ről futó memtesztet, (memtest, memtest86) és lefuttatnám. Az nagyjából 15-40 perc alatt végez a processzor-Ram és alaplap lényegi átvizsgálásával. Már ami az ezek funkcióit illeti. Természetesen ez sem tejleskörű, de egy hibátlanul lefutó teszt mindenképpen megnyugtató.
Erről hamarosan írok külön is.
2010. május 12., szerda
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)